Představujeme v roce 2017

Dobový snímek z expozice Galerie plastik v budově sochařské školy
Dobový snímek z expozice Galerie plastik v budově sochařské školy

Do expozice Galerie plastik se vrací klenot českého sochařského art deca

V roce 2016 získala Galerie plastik finanční dar v hodnotě 15.000 Korun. Donátor, pan Mike Morris, věnoval prostředky na základní konzervátorské zásahy ve sbírce plastiky. Také díky výše zmíněnému obnosu mohla být opravena sádrová socha Dalily od Jaroslava Horejce.

Hrdinku slavného starozákonního příběhu lásky a zrady Horejc ztvárnil jako svůdnou femme fatale ve vyzývavé, takřka taneční, póze, s vějířem za hlavou a dýkou u pasu. Plastika pochází z roku 1923. O čtyři roky později se autor k tématu vrátil, Dalilu propojil se samostatnou figurou jejího biblického protějšku Samsona (1922) a nechal vzniknout zcela nové sousoší. Vedle hořické sochy jsou v soupisu plastického díla Jaroslava Horejce uvedeny další varianty Dalily v majetku předních českých muzeí umění a soukromého sběratele a milovníka Horejcova díla, Tomáše Hejtmánka. Přestože se jednotlivá provedení ženské figury zdají na první pohled shodná, variují v subtilnosti tělesných proporcí i manýristickém vyznění siluety. Dalila ze sbírky Galerie plastik je v objemu plnější a modelací se více přibližuje až renesančním půvabům Samsona. Zvláštností hořické sochy je drobná dýka srpovitého tvaru, zcela odlišná od mačety, příznačné pro další známé varianty.

Galerie plastik získala Dalilu v roce 1927 darem od Jaroslava Horejce, který si přál, aby byla plastika v dílnách hořické sochařské školy převedena do mramoru. Sbírka galerie byla akvizicí obohacena o dílo umělce, který ve dvacátých letech 20. století prožíval velice plodné a úspěšné tvůrčí období. Po první světové válce byl Horejc jmenován profesorem na pražské Uměleckoprůmyslové škole a současně pracoval na řadě realizací do veřejného prostoru. Mimo jiné navrhl Památník odboje pro Dvůr Králové, jeden z nejimpozantnějších art decových pomníků v Čechách. Za návrhy skleněných pohárů získal na Mezinárodní výstavě dekorativních umění v Paříži dokonce nejvyšší ocenění. Ostatně právě díky tvorbě v oblasti užitého umění ve stylu art deca vstoupil Jaroslav Horejc do českého dějepisu umění. V loňském roce vzdala Galerie hlavního města Prahy Jaroslavu Horejcovi zasloužený hold v podobě souborné výstavy a rozsáhlé monografie. Horejcovo dílo – jak oblast užité tvorby, tak práce sochařské – bylo poprvé zpracováno a prezentováno jako celek. Horejcovy vrcholné art decové sochy, jejichž hodnocení bylo mnohdy bagatelizováno pod dojmem dekorativismu, jsou vizuálně nesmírně působivé a mají skvěle propracovanou charakteristiku psychického výrazu. Jejich zařazením do kontextu tendencí v soudobém českém sochařství došlo zároveň k docenění jejich nesporných kvalit.

Všechny milovníky výtvarného umění srdečně zveme do stálé expozice hořické Galerie plastik, kde je Dalila – podmanivá a nebezpečná kráska českého art deca – nově vystavena.

Jaroslav Horejc, Dalila, 1923, patinovaná sádra, Galerie plastik Hořice
Jaroslav Horejc, Dalila, 1923, patinovaná sádra, Galerie plastik Hořice

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 + eight =

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.